ABB ACS880-01-072A-3 – D Frequency Converter: Industrial Control Precision & Efficiency
In stock
Rated Input Voltage:230Vac (3-phase / 3P)
Rated Current:7.2A (nom.; 230Vac)
Rated Power:5.5kW (nom.; 230Vac)
Protection Rating:IP20 / UL open
Frame Size:R2
Communication Capabilities:Modbus RTU / Modbus
Mounting Type:Surface / Wall
Incorporated Safety Features:[“Choke”,”Safe Torque Off (STO)”,”Direct Torque Control (DTC)”]
Compatible Input Voltages:208Vac-240Vac (220Vac / 230Vac)