Rated Power:40SHP (nom.; 380-480Vac)
IP Rating:IP20
Frame Size:R4
Communication Capabilities:Modbus RTU / Modbus
Mounting Type:Surface/Wall Mount
Load Analyzer:Built-in
Compatible Input Voltage:380Vac-480Vac (400Vac / 415Vac / 440Vac) (3-phase / 3P)
Item Code:#3AUA0000062530
Equivalent Model:ACS31003U48A44J400
Network Frequency:60 Hz
    Certified for compatibility with input voltages from 380Vac to 480Vac (400Vac / 415Vac / 440Vac) in a three-phase configuration, this inverter ensures compatibility with a wide range of industrial power sources.